sobota, 13 grudnia 2014

Zimowe iluminacje świetlne w Japonii


Dziś w Warszawie pogoda bardziej wiosenna, niż zimowa. Niemniej jednak święta nadchodzą i, pomimo braku śniegu, można to poczuć wieczorami dzięki ulicznym dekoracjom świątecznym, które rozświetlają miasto (na ten temat również w poście Dekoracje świetlne miast - za, czy przeciw?).

Zimowe światełka to jednak nie tylko domena krajów, w których obchodzone jest Boże Narodzenie. Dziś chciałabym zabrać Was na przechadzkę po japońskich parkach i ulicach. Zimą są one rozświetlane na niespotykaną w Europie skalę! Sami zobaczcie:

fot.: Hiroaki Kaneko


Najbardziej znane zimowe iluminacje świetlne w parku Nabana no Sato:  

fot: Michle
fot: jeff and leizel
fot. Tomo Tang
fot: japan-australia.blogspot.com
fot: Andre Sato
fot: courtney johntson
fot: nagashima-onsen.co.jp

Ponieważ Japończycy kochają kwiaty (szczególnie kwitnące wiśnie i glicynie) światełka również wykonują w formie kwiatów:

fot: courtney johntson
fot: courtney johntson
fot: kieuthings.com
fot: animalnewyork.com

W Japonii podświetlane są nie tylko pojedyncze drzewa, ale również całe krajobrazy. Miliony światełek imitują zwykle krajobraz letni lub wiosenny, kolory świateł powtarzają kolory kwitnących kwiatów:

fot: mymodernmet.com
fot: mymodernmet.com

Świetliście "kwitnące" drzewka wiśniowe nad rzeką Meguro w Tokyo:


Takie ilości światełek wymagają myślenia o środowisku i poborze prądu. Wszystkie iluminacje wykonane są przy użyciu świateł LED, a prąd do dekoracji drzewek wzdłuż rzeki (ostatnie zdjęcie) generowany jest przy zastosowaniu, uwaga - zużytego oleju kuchennego pozyskiwanego z pobliskich domów i restauracji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz