wtorek, 30 grudnia 2014

Bosco Verticale - pionowy las.

Budowa pierwszego na świecie budynku łączącego potrzeby mieszkaniowe i przyrodnicze miasta zakończona została w listopadzie tego roku. Po pięciu latach prac, zalesiony wieżowiec stanął wreszcie w centrum Mediolanu, w dzielnicy Porta Nuova. Autorem projektu jest pracownia Boeri Studio (Boeri, Barreca, La Varra).

Bosco Verticale - wizualizacja / źródło: residenzeportanuova.com

Miejsce gdzie powstał wieżowiec jest nieprzypadkowe. Mediolan to piękne miasto, ale ubogie w tereny zielone. Mała ilość parków i skwerów oraz intensywny ruch samochodowy są przyczyną zajmowania przez Mediolan drugiego miejsca wśród najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich (wg rankingu "Le monde"). W takiej lokalizacji, gdzie każdy metr kwadratowy kosztuje krocie, trudno o budowę rozległych terenów zielonych, które dałyby odetchnąć miastu i jego mieszkańcom. Stąd pomysł architektów na "budowę" lasu w pionie.

Bosco Verticale to dwie wieże mieszkalne, jedna o wysokości 110, druga 76 metrów. Ich elewacje złożone są z dużych, zazielenionych tarasów. W ogromnych donicach rośnie łącznie ok. 800 drzew oraz 14 tysięcy krzewów i bylin. To imponująca ilość - odpowiada powierzchni 7000 m2 lasu lub 75000 m2 terenów zielonych otaczających zabudowę jednorodzinną. 


Zielone tarasy / fot. Paolo Rosselii, international-highrise-award.com

Poza niesamowitym efektem estetycznym takiej ilości roślin wkomponowanych w architekturę, mają ona jeszcze inne, ważniejsze zadania. Drzewa oraz mniejsze rośliny mają pochłaniać zanieczyszczenia i dwutlenek węgla. Mają również ochraniać wnętrza mieszkań przed zbytnim nagrzewaniem się latem i zmniejszać potrzebę wykorzystywania klimatyzacji. Podlewane mają być wodą pochodzącą w recyklingu (przygotowany został specjalny system oczyszczania wody używanej w mieszkaniach).

Bosco Verticale wygrał tegoroczną edycję the International Highrise Award. Bardzo cieszy mnie fakt, że to właśnie budynek, który łączy w sobie nowoczesną architekturę z potrzebą wprowadzania większej ilości zieleni do miast, określony został jako najpiękniejszy i najbardziej innowacyjny wieżowiec na świecie.

Nie miałam okazji oglądać budynku na żywo, ale wydaje mi się, że jest to jeden z niewielu przykładów, kiedy realizacja wygląda tak samo dobrze, a może nawet lepiej, niż wizualizacje. Rośliny nie są jeszcze tak obfite jak na renderach, ale to tylko kwestia czasu.

Wizualizacje projektu:

Wizualizacje wieżowca na tle panoramy miasta / źródło: stefanoboeriarchitetti.net
Widok o zachodzie słońca / źródło: attu.it
W budowie:

Sadzenie drzew za pomocą dźwigu / fot. stefanoboeriarchitetti.net
Donice na tarasach są elementem całości konstrukcji / fot. livinspaces.net
Budowa, wygląd wiosenny / fot. livinspaces.net
 Realizacja:

Widok z ulicy / fot.archdaily.com
Widok z tarasu / fot. Kirsten Busher, international-highrise-award.com
Widok na elewację z tarasami / fot. Kirsten Busher, international-highrise-award.com
Widok z ulicy / fot. Kirsten Busher, international-highrise-award.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz