wtorek, 6 listopada 2018

Mała architektura ogrodowa.

Mała architektura jest bardzo ważnym elementem ogrodu. Jest równie ważna jak roślinność i ma decydujący wpływ na wygląd ogrodu. Dlatego bardzo ważne jest jej staranne zaprojektowanie, z dbałością o detale i dobór materiałów.

Motyw przewodni ogrodu.

W niewielkich ogrodach często to właśnie mała architektura, a nie zieleń, wybija się na pierwszy plan. Szczególnie, że w  przypadku ogrodów zakładanych od zera, na rozrośnięcie się roślin trzeba poczekać kilka sezonów, a elementy takie jak tarasy, altany, donice, siedziska i nawierzchnie tworzą efekt natychmiastowy.


Wszystkie twarde (czyli nieroślinne) elementy ogrodu, ułatwiają zbudowanie jego kompozycji oraz ciekawych widoków. Za ich pomocą można też odwrócić wzrok od nieatrakcyjnych fragmentów i zasłonić niechciane perspektywy (np. na sąsiadujące z ogrodem tereny, jeśli są zaniedbane).

Poniżej zdjęcia ogrodu naszego projektu, w którym wykorzystałam dużą ilość elementów małej architektury. Wszystkie jej części zaprojektowane zostały specjalnie dla tego ogrodu.

W ogrodzie znalazły się:
 • Drewniany taras z miejscem na duży stół obiadowy i zejściami na dwie strony ogrodu
 • Podpora do hamaka, zintegrowana z tarasem
 • Altana z dającym cień zadaszeniem (ogród jest bardzo nasłoneczniony) 
 • Duża donica, która sprawia, że miejsce na hamak jest przytulne 

 • Wygodne siedzisko o nowoczesnej konstrukcji wykończone drewnem (można położyć na nie poduchy, ale i bez nich dobrze się na nim siedzi)
 • Placyk z kamienia z paleniskiem


 • Ścieżka kamienna prowadząca z tarasu na placyk oraz z garażu do ogrodu 

 • Drewniane ogrodzenie, które tworzy tło dla roślin i zasłania niepożądane widoki

Jak widzicie piękny ogród to nie tylko roślinność, ale też składniki użytkowe. Warto o nie zadbać :)

1 komentarz:

 1. Hamak w ogrodzie jest super rozwiązaniem. Sam w tym roku aranżowałem mój ogród i hamak był w planach od samego początku :D. Dużo roboty i dużo kosztów, ale udało mi się dostać na https://taktofinanse.pl/ szybką pożyczkę i opłaciłem całe koszta aranżacji ogrodu

  OdpowiedzUsuń