środa, 14 sierpnia 2019

Chelsea Flower Show 2019. Najpiękniejsze ogrody. Cz.4

Miejsce 4. The M&G Garden.


Następny na liście moich ulubionych ogrodów Chelsea Flower Show 2019 jest The M&G Garden. Projektantem tego ogrodu jest znany brytyjski architekt krajobrazu - Andy Sturgeon.

W swojej pracy nad ogrodem inspirował się niezwykłą zdolnością roślinności do regeneracji oraz życia w najróżniejszych, często bardzo trudnych warunkach. Wpływ na finalny wygląd ogrodu miało zainteresowanie projektanta gatunkami pionierskimi, które jako pierwsze kolonizują miejsca ubogie w składniki odżywcze oraz wodę. Mogą być to obszary zniszczone np. w wyniku pożarów, huraganów lub działalności człowieka (m.in. nieużytki rolne lub tereny poprzemysłowe).

Z gatunków typowo pionierskim w ogrodzie M&G garden znalazły się między innymi paprotniki (Polystichum setiferum). Na zdjęciu poniżej po lewej stronie ścieżki:To co spodobało mi się w tym ogrodzie najbardziej to jego kolorystyka: zieleń roślinności wyeksponowana została na tle czarnych elementów rzeźbiarskich. Masywne rzeźby wykonane zostały z opalanego drewna dębowego. Jest to materiał, który nawiązuje do rejonów zdewastowanych pożarami, na których życie odradza się na nowo. Nawierzchnie w tym ogrodzie mają kolor gliniastej ziemi. Wyglądem przypominają przedepty powstałe w wyniku pieszego przemieszczania się ludzi lub zwierząt. Pomiędzy roślinnością ukryte zostały zbiorniki z wodą. Dno zbiorników wypełnione zostało kruszywem w takim samym kolorze jak ścieżki. Dzięki czemu całość wygląda bardzo naturalnie.

Poziomo ułożone rzeźby są mocnym akcentem ogrodu i nadają rytm całości kompozycji:


Są też świetnym tłem dla wyeksponowania okazów roślinnych. Poniżej liście i kwiatostany rodgersji widoczne w każdym szczególe dzięki odcięciu od kontrastowego tła:Na poniższym filmie z budowy ogrodu można zobaczyć jak dużo pracy ciężkiego sprzętu budowlanego było potrzebne dla uzyskania tak subtelnego efektu!

https://www.youtube.com/watch?v=VAsA7rltu4s


3 komentarze: