środa, 6 sierpnia 2014

Plac Powstańców Warszawy - prowizorycznie odnowiony.

Plac Powstańców Warszawy obchodził tegoroczną - 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w zupełnie nowej, jednak na razie tymczasowej odsłonie. Z jego terenu zniknął ogromny parking, a na jego miejscu pojawił się deptak z ławkami i kolorowymi donicami.

Bez wątpienia jest to zmiana na lepsze, plac jednak sprawia wrażenie pustego i nadal daleko mu do przedwojennego wyglądu - eleganckiego salonu miejskiego z mnóstwem drzew i zieleni.

Plac Powstańców Warszawy (ówczesny plac Napoleona) przed wojną:

 http://warszawa.przedwojenna.prv.pl/plac_napoleona1.htm
 


Plac po  remoncie:

http://nowawarszawa.pl/tymczasowy-plac-powstancow-warszawy-gotowy/http://www.zw.com.pl/galeria/284207,3,666060.html#bigImage

Na placu ustawiono aż 120 wielkich donic, posadzono ponad 2000 roślin. Pojawiły się również ławki oraz kosze na śmieci. Efekt nie jest jednak zachwycający - zieleń w donicach jest dość rachityczna - jej rozmiary są niewielkie, ze względu na to, że została dopiero co posadzona - nie ma w tym nic dziwnego. Wydaje mi się jednak, że mając do dyspozycji tak duże donice, można było pomyśleć o posadzeniu w nich niewielkich drzewek (np. kolumnowych grabów lub kulistych robinii), a nie tylko krzewów. Koszt takiej inwestycji na pewno byłby większy, ale efekt nieporównywalnie lepszy. Po jakimś czasie byłaby również szansa na choć odrobinę cienia.

Dobrym rozwiązaniem było natomiast usunięcie miejsc parkingowych z centrum placu i pozostawienie ich na obrzeżach (takie rozwiązanie przydałoby się również wprowadzić na warszawskim placu Konstytucji!).

Widok z lotu ptaka:

http://nowawarszawa.pl/tymczasowy-plac-powstancow-warszawy-gotowy/


Obecny projekt placu (opracowany przez Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju) jest rozwiązaniem tymczasowym - docelowo pod placem ma zostać utworzony parking podziemny. Mam nadzieję, że ostateczny projekt będzie miał bogatszy program i wprowadzi na plac więcej życia. Niestety nie znana jest jeszcze data docelowej przebudowy placu.

Póki co, cieszę się, że jest dużo lepiej niż było. Poniżej zdjęcie tego samego miejsca przed remontem:

http://wawalove.pl/Szukaj/plac+powsta%C5%84c%C3%B3w
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza