wtorek, 20 października 2015

Zieleń to Życie 2015. Ogród pokazowy.

Ogród pokazowy. 


W tym roku ogród pokazowy zaaranżowany został w formie konkursu. Zadaniem każdej z biorących udział w wydarzeniu pracowni było zagospodarowanie niewielkiego przedogródka. Tematem przewodnim projektów było hasło "Obudź emocje".

Fragment przedogródka "Na krawędzi przestrzeni - na progu emocji" pracowni Wszystko w Zieleni / for. Maja Kłoczko

Dzięki tej, nowej dla wystawy Zieleń to Życie, formie zaprezentowania ogrodu pokazowego, zwiedzający mieli okazję zobaczyć, aż sześć (a nie jak dotychczas, jeden) różnych ogrodów. Poza podziwianiem, uczestnicy wystawy mieli możliwość wzięcia aktywnego udziału w ekspozycji i oddania głosu na najlepszy, według nich, projekt. Wybór nie był łatwy, ponieważ ogrody były bardzo ciekawe i oparte na bardzo różniących się od siebie pomysłach. Właściciele domów z przedogródkami na pewno mogli wśród nich znaleźć inspiracje do zagospodarowania swoich reprezentacyjnych przestrzeni. 


Cechą wspólną dla wszystkich projektów, było bardzo intensywne zagospodarowanie całej ich powierzchni zielenią. Wszystkie przedogródki obfitowały w bujną roślinność, nie było w nich miejsca na nawierzchnie z kostki czy rozległe, monotonne trawniki.

Projekt ogólny ogrodu pokazowego i pawilon centralny. 


Całość ogrodu pokazowego zaprezentowana została w formie wewnętrznego, symbolizującego dom,  pawilonu oraz otaczających go konkursowych przedogródków.  Do pawilonu prowadziły cztery ścieżki w układzie promienistym, po jednej z każdej strony świata.

Pawilon centralny sam w sobie prezentował się bardzo interesująco, a, co ciekawe,  jego projekt został zmieniony przed samym rozpoczęciem wystawy. Początkowo planowano zrealizować go w formie zielonych ścian wykonanych z roślin żywopłotowych otoczonych szpalerem formowanych na płasko drzew, z bujną roślinnością w układzie piętrowym oraz dużych rozmiarów soliterowym drzewem pośrodku. Ostatecznie zewnętrzne zielone ściany pozostawiono (w nieco zmodyfikowanej formie), całkowicie zmieniło się natomiast wnętrze pawilonu.

Konstrukcja pawilonu wykonana została z desek pomalowanych od wewnątrz na kolor niebieski (na dole), błękitny (pośrodku) oraz biały (u góry). Dzięki temu wydawała się lekka i, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, bardzo przestrzenna. Wykonanie tej samej wysokości ścian z ciemnozielonego żywopłotu dałoby ponury efekt i wrażenie uwięzienia w ciasnej przestrzeni.  Nie znam przyczyny modyfikacji projektu, ale według mnie, pawilon wiele zyskał na tej zmianie. Samo wnętrze mogłoby być jednak zaplanowane w bardziej przemyślany sposób - układ donic wyglądał na chaotyczny, a nawierzchnia niepotrzebnie wykonana została w dwóch różnych odcieniach (rozumiem, że sponsor chciał zaprezentować całą gamę kolorystyczną produktu, efekt nie był jednak najlepszy).

Wnętrze centralnego pawilonu. Układ nawierzchni, moim zdaniem, zbyt kanciasty, niepotrzebnie wprowadzono również dwa kolory. / for. Maja Kłoczko

Wnętrze centralnego pawilonu. Piękny kolor ścian i zbyt chaotyczny układ donic. / for. Maja Kłoczko
W ścianach wykonane zostały niewielkie otwory okienne, z których rozciągał się widok na przedogródki.  / fot. Maja Kłoczko
Otwór okienny z widokiem na zieleń otaczającą pawilon / fot. Maja Kłoczko

Zewnętrzna część drewnianej budowli  wykonana została w formie zielonej ściany i utworzyła piękne tło dla przedogródków. Aby całość wyglądała bardziej naturalnie, przed ścianą, w dużych, murowanych donicach posadzony został rząd lip (Tilia sp.)

Roślinność na zewnętrznej ścianie pawilonu centralnego (zielona ściana i lipy w dużych donicach) / fot. Maja Kłoczko
Roślinność na zewnętrznej ścianie pawilonu centralnego i bujna zieleń "Przedogródka Podróżnika" / fot. Maja Kłoczko

Roślinność na zewnętrznej ścianie pawilonu centralnego i część przedogródka "Ogród snu" / fot. Maja Kłoczko

Konkursowe przedogródki.


Tak jak już wspomniałam, przedogródki zaprojektowane zostały w bardzo różnorodny sposób. Przedstawianie ich zacznę od tych, które najbardziej mi się podobały, tych nagrodzonych oraz tych najbardziej kontrowersyjnych, a kolejne przestawię w następnym poście.

Najciekawszy przedogródek według naszej pracowni.

 

Z projektów startujących w konkursie najbardziej spodobał mi się "Przedogródek podróżnika" i na niego właśnie postanowiłam oddać swój głos. Projekt urzekł mnie bogactwem roślin w stonowanej kolorystyce oraz wyborem materiałów na małą architekturę i ścieżki. Niewielka altana oraz część nawierzchni wykonane zostały z drewna sosnowego oraz klejonego w naturalnym kolorze. Główny ciąg komunikacyjny, dzielący przedogródek na dwie części (łąkową po jednej, a trawiastą, z soliterowym miłorzębem japońskim (Gingko biloba) po drugiej stronie) wykonany został z piasku. Jest to materiał, jak na takie zastosowanie, mocno kontrowersyjny, ze względu na brak trwałości, utrudnione poruszanie się po nim oraz rozsypywanie. Tu jednak wykorzystany został jego aspekt symboliczny - piasek kojarzy się z wakacjami, a stąpanie po nim gołymi stopami przypominało użytkownikom ciepłe dni spędzone nad brzegiem morza lub jeziora. Ścieżka została wzmocniona elementami drewnianymi, jednak pomimo tego zabiegu, jej funkcja w ogrodzie powinna być raczej dekoracyjna, niż komunikacyjna.  

 

Altana z drewna klejonego z miejscem na rower. "Przedogródek podróżnika", projekt: Zielony Zakątek / fot. Maja Kłoczko

Część łąkowa przedogródka - wymieszane ze sobą rośliny w stonowanych barwach tworzą piękne, spokojne, sprzyjające relaksacji kompozycje. "Przedogródek podróżnika", projekt: Zielony Zakątek / fot. Maja Kłoczko

Rower w otoczeniu traw i roślin bylinowych. "Przedogródek podróżnika", projekt: Zielony Zakątek / fot. Maja Kłoczko

Piaskowa ścieżka i roślinność bylinowa - na pierwszym planie kocimiętka, dalej rozchodnik okazały, perovskia, echinacea i ostnica. "Przedogródek podróżnika", projekt: Zielony Zakątek / fot. Maja Kłoczko

Ścieżka z piasku i drewna sosnowego. "Przedogródek podróżnika", projekt: Zielony Zakątek / fot. Maja Kłoczko

Ścieżka z piasku i drewna sosnowego. "Przedogródek podróżnika", projekt: Zielony Zakątek / fot. Maja Kłoczko

Ścieżka z piasku oddziela część trawiastą od łąki bylinowej (roślinność: kocimiętka, tymianek, żurawka, naparstnica, rozchodnik okazały). "Przedogródek podróżnika", projekt: Zielony Zakątek / fot. Maja Kłoczko

 

Plan przedogródka:

 

"Przedogródek podróżnika" - plan, projekt: Zielony Zakątek / fot. Maja Kłoczko

 

Najbardziej kontrowersyjny projekt.


PSNWK (Polskie Stowarzyszenie Naturalnych Wód Kąpielowych) zaproponowało przekształcenie całego przedogródka w zbiornik wodny. Nie jest to, według mnie dobry sposób zagospodarowania przedogródka, ze względu na to, że taka przestrzeń powinna być miejscem reprezentacyjnym, służącym bardziej do oglądania i podziwiania, niż aktywnego korzystania. Celem PSNWK było jednak wypromowanie zakładania w ogrodach naturalnych zbiorników wodnych (filtrowanych  za pomocą roślin), potraktowali więc swoją przestrzeń konkursową z przymrużeniem oka. Staw posłużył nawet jako miejsce zabawy dla dzieci - pływały z nim sztuczne ryby, które możne było łowić za pomocą udostępnionych przez projektantów specjalnych wędek. 

Ze względu na to, że roślinność wodna i szuwarowa nie jest zbyt kolorowa, jako element przyciągający wzrok wykorzystany został czerwony kajak, dryfujący swobodnie po tafli wody. 


"Wariacje nad wodą", projekt: PSNWK / for. Maja Kłoczko

"Wariacje nad wodą", projekt: PSNWK / for. Maja Kłoczko

"Wariacje nad wodą", projekt: PSNWK / for. Maja Kłoczko

"Wariacje nad wodą" - plan, projekt: PSNWK / for. Maja Kłoczko

 Plan przedogródka:

 

"Wariacje nad wodą", projekt: PSNWK / for. Maja Kłoczko

 

Nagroda Jury.


Pierwsze miejsce w konkursie Jury przyznało projektowi o nazwie "Włącz wyobraźnię". Pomimo nazwy sugerującej emocje i wrażenia, był to, moim zdaniem, bardzo ładny, ale bardzo zwyczajny przedogródek. Jego zaletą była natomiast funkcjonalność. 

Temat potraktowany został bardzo dosłownie - w przedogródku znalazły się elementy uprzyjemniające i ułatwiające gościom pobyt w przedogródku oraz zapraszające do wejścia do domu. Znalazło się w nim miejsce na ławkę oraz siedzisko, które mogło również spełniać funkcję podestu, na którym można położyć torebkę, czy zakupy przed wejściem do domu. Część centralną przedogródka stanowił trawnik, otoczony bylinami w odcieniach bieli, żółci i pomarańczu (rudbekie, żurawki, dzielżany ogrodowe, jeżówki) oraz trawami ozdobnymi (miskanty, rozplenice, brązowe turzyce), które zakomponowane zostały w dużych, jednobarwnych plamach. Mała architektura  wykonana została z drewna bejcowanego na ciepły kolor. Przełamanie barw kwiatów stanowiły elementy wyposażenia w kolorze fioletowym (donice, nogi ławki, poduchy, wycieraczka, pojemnik na parasole). Dużo bardziej podobał mi się wymieszany, łąkowy układ roślin oraz drewno w naturalnym kolorze z "Przedogródka podróżnika".


Jedną z ról przedogródka jest zaproszenie do wejścia do domu. Tu, zarówno w nieco dosłownej, jak i lekko żartobliwej formie :) "Włącz wyobraźnię", projekt: Ogrodowa sceneria / fot. Maja Kłoczko

Kolorowy przedogródek. "Włącz wyobraźnię", projekt: Ogrodowa sceneria / fot. Maja Kłoczko

Ławka umilająca czas gościom czekającym na wejście do domu. "Włącz wyobraźnię", projekt: Ogrodowa sceneria / fot. Maja Kłoczko

Rośliny w dużych jednogatunkowych grupach. "Włącz wyobraźnię", projekt: Ogrodowa sceneria / fot. Maja KłoczkoPlan przedogródka:

"Włącz wyobraźnię" - plan, projekt: Ogrodowa sceneria / fot. Maja Kłoczko

Nagroda publiczności.


Muszę przyznać, że nagroda publiczności była dla mnie dużym zaskoczeniem. Nagrodzony został projekt, który ja umiejscowiłam na drugim miejscu na podium, ale nie sądziłam, że będzie miał aż tak wielu zwolenników. 

Ogród ten służy tylko do podziwiania z zewnątrz, nie prowadzi przez niego żadna ścieżka, nie można wejść w jego środek. Charakter przedogródka jest bardzo oniryczny, roślinność tworzą zwiewne łany traw, kolorystyka jest bardzo spokojna i stonowana (zieleń liści traw i bylin, biel kwiatów, z niewielkim dodatkiem żółci). Z pośród traw unosi się delikatna mgiełka (wytwarzana przez specjalne urządzenie), a naturalny charakter przełamują, mocno postindustrialne w swoim charakterze, stare koła zębate i pręty zbrojeniowe w kolorze rdzy. Nie wiem, czy taki był zamysł projektantów, ale ten projekt kojarzy mi się ze sztuką ogrodów japońskich, które tworzyły trójwymiarowe obrazy i przeznaczone były do podziwiania z jednego miejsca.

Partnerem tego projektu jest fundacja Ewy Błaszczyk "Akogo?" zajmująca się pomocą dzieciom przebywającym w stanie śpiączki.

Roślinność: rozplenice, trzcinniki, brązowe turzyce, proso rózgowate, białe naparstnice, gailardia. "Ogród snu", projekt: Garden Concept / fot. Maja Kłoczko

Metalowe elementy z recyklingu w otoczeniu łanów traw. "Ogród snu", projekt: Garden Concept / fot. Maja Kłoczko


Metalowe elementy w kolorze rdzy ładnie komponują się z brązowymi turzycami i kwiatostanami rozplenic. "Ogród snu", projekt: Garden Concept / fot. Maja Kłoczko

Jedynym drzewem w tym ogrodzie jest brzoza o powcinanych liściach i zwisającej koronie (Betula pendula 'Laciniata' . "Ogród snu", projekt: Garden Concept / fot. Maja Kłoczko

Plan przedogródka:

"Ogród snu" - plan, projekt: Ogrodowa sceneria / fot. Maja Kłoczko

Jak widzicie różnorodność przedogródków jest ogromna, a każdy projektant wpadł na zupełnie inny pomysł jak poradzić sobie z przestrzenią, która miał do dyspozycji. 40 metrów kwadrtatowych to, wydawałoby się, niewiele, a można stworzyć na nich tak różne i dopasowane do własnych potrzeb ogrody!

A Wam, który przedogródek najbardziej przypadł do gustu? Czy jest jakiś, którym chcielibyście zainspirować się przy tworzeniu własnej przestrzeni przed domem?

Jeżeli żaden z nich nie jest dla Was, być może wybierzecie któryś z dwóch pozostałych, które postaram się przybliżyć Wam w kolejnym poście.2 komentarze: