czwartek, 31 lipca 2014

Wiemy kto zaprojektuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Dziś o 10:00 rano wybrano architektów, którzy zaprojektują Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Będzie to amerykańska pracownia - Thomas Phifer and Partners.

Do tej pory pracownia wykonała wiele ciekawych projektów budynków użyteczności publicznej m.in. muzeów i szkół. Wszystkie projekty można oglądać na stronie pracowni.

Było to już trzecie podejście do wyboru projektanta tego obiektu - pierwszy konkurs z 2005 roku został unieważniony, umowa ze zwycięzcą drugiego konkursu (2007 r.) - Christianem Kerezem została zerwana w 2012 roku. Współpraca z Kerezem zakończyła się w atmosferze skandalu. Obie strony wzajemnie przerzucały się odpowiedzialnością za opóźnienia w budowie. Wcześniej koncepcja była wielokrotnie zmieniana - m. in. ze względu na rozszerzenie funkcji budynku - doprojektowanie siedziby Teatru Rozmaitości.Kontrowersyjny projekt Christiana Kereza:

źródło: http://wyborcza.pl/51,75475,12111649.html?i=2

Co ciekawe nadal nie do końca wiadomo jak budynek będzie wyglądał. Na wizualizacjach przedstawiony został tylko jego zarys - ogólny kształt oraz wielkość. Można z nich odczytać, że parametry budynku nawiązywać będą do znajdujących się po przeciwnej stronie ulicy Domów Centrum. Ostateczny projekt ma być gotowy w 2016 roku, a zakończenie realizacji planowane jest na rok 2019.


źródło: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,do-trzech-razy-sztuka-br-thomas-phifer-zaprojektuje-msn,129168.html#!prettyPhoto

źródło: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,do-trzech-razy-sztuka-br-thomas-phifer-zaprojektuje-msn,129168.html#!prettyPhoto

źródło: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,do-trzech-razy-sztuka-br-thomas-phifer-zaprojektuje-msn,129168.html#!prettyPhotoPoniżej projekt North Carolina Museum of Art zwycięskiej pracowni, którego lekka konstrukcja jest zapowiedzią tego jak może wyglądać nasze Muzeum Sztuki Nowoczesnej:

źródło: http://www.thomasphifer.com/projects/north-carolina-museum-of-art-i-baan

źródło: http://www.thomasphifer.com/projects/north-carolina-museum-of-art-i-baan


Ratusz przekonuje, że rozwiązane zostały już wszystkie problemy dotyczące własności gruntów na terenie, na którym Muzeum ma być wybudowane, a harmonogram prac projektowych i wykonawczych jest szczegółowo rozpisany - oby tym razem się udało! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz