niedziela, 26 maja 2019

Chelsea Flower Show 2019

Chelsea Flower Show: prestiżowa wystawa z bogatą historią. 

 

Londyńskie Chelsea Flower Show to najsłynniejsza i  najbardziej prestiżowa wystawa ogrodnicza Europy. Jej tradycje sięgają 1862 roku, kiedy odbyła się jej pierwsza wersja, pod nazwą The Great Spring Show. W obecnym miejscu - na terenie Royal Hospital Chelsea w Londynie organizowana jest od 1913 roku. Co roku wystawę odwiedza Królowa Elżbieta II, która ominęła tylko dwie edycje od czasu koronacji w 1953 roku! Na tegorocznej wystawie odwiedziła, razem z księciem Williamem i księżną Katę ogród zaprojektowany przy współudziale samej księżnej (RHS Back to Nature Garden).

Ogród Back to Nature inspirowany jest dzieciństwem, beztroską oraz korzyściami jakie daje obcowanie z naturą:
Połączenie estetyki i edukacji. 


Poza tym, że wystawa Chelsea przyciąga ważne osobistości, jest pokazem piękna przyrody oraz możliwości ogrodniczych,  ma też ważny wkład w edukację oraz propagowanie myśli proekologicznych.

W tym roku wyraźnie widać to było na przykładzie ogrodów takich jak:

  • The Savills and David Harber Garden (brązowy medal) - porusza temat korzyści, jaką niesie wprowadzanie roślinności do obszarów miejskich. Zwraca uwagę na potrzebę dbania o bioróżnorodność zbiorowisk roślinnych:
  • The Resilience Garden - zaprojektowany w odpowiedzi na zmieniający się klimat i dający przykład tego jak mogą wyglądać lasy przyszłości. Skomponowany z gatunków rodzimych i obcych wyselekcjonowanych w taki sposób, aby mogły rozwijać się w nowych, prawdopodobnych warunkach. Myślą przewodnią projektanta było uwrażliwienie odwiedzających na potrzebę zachowania naturalnego środowiska dla przyszłych pokoleń:  • Ikea and Tom Dixon: Gardening Will Save The World (srebrny medal) - ogród-instalacja ukazująca możliwy przyszły wygląd uprawy roślin. Zderzenie super naturalnego i technologicznego podejścia do uprawy roślin otwiera drogę do rozważań nad przyszłością środowiska oraz zwraca uwagę na znaczenie upraw roślinności użytkowej (warzyw, owoców) na miejscu.

  • The Trailfinders 'Undiscovered Latin America' Garden (srebrny medal) - ogród przybliża tematykę zagrożonych ekosystemów na przykładzie nadmiernie eksploatowanych lasów deszczowych Ameryki Południowej:
Festiwal piękna i najnowsze trendy.


Projektanci powyższych ogrodów, poza propagowaniem aspektu edukacyjnego, nie zapomnieli oczywiście o wartościach estetycznych. Powyżej wymienione ogrody, jak też wszystkie inne prezentowane na Chelsea Flower Show, to  prawdziwe arcydzieła pod względem kompozycji, doboru roślin oraz łączenia elementów ożywionych i nieożywionych. Świetne zamysły projektowe idą w parze z bezbłędnym wykonaniem. Nic dziwnego, że wystawa rok w rok przyciąga rzesze amatorów oraz profesjonalistów poszukujących inspiracji do pracy i własnych ogrodów. Warto tu przyjechać, aby nacieszyć oczy i podejrzeć najnowsze trendy.

Poniżej kilka przykładowych zdjęć z ogrodów pokazowych. Więcej zobaczycie w kolejnych postach.

Ogrody rzemieślnicze - małe przestrzenie inspirowane lokalnymi tradycjami:

  • Donkeys Matter. Ogród wizytówka międzynarodowej działalności charytatywnej The Donkey Sanctuary.


Jeśli nie uda Wam się kupić biletu na pierwsze dni wystawy - nie martwcie się, pod koniec wszystko wygląda tak samo pięknie. Dba o to obsługa show, podlewając rośliny i przycinając każdy uschnięty płatek na bieżąco. Na Chelsea Flower Show ogrody muszą być idealne! :

  • Green Switch. Ogród inspirowany sztuką ogrodową wschodu. Ogród jako miejsce dające możliwość wyciszenia, wyłączenia się z otaczającego nas świata i jego problemów:

 
  •  Walkers's Forgotten Quarry Garden. W tej przestrzeni projektant zaprezentował odzyskiwanie przemysłowego krajobrazu przez naturę:Duże, główne ogrody pokazowe:
  • Warner's Distillery Garden. Kompozycja nawiązuje do wiejskich krajobrazów otaczających destylarnię w Northamptonshire oraz do projektów Franka Lloyda Wrighta opartych na poziomej kompozycji:

  • The Morgan Stanley Garden. W tym ogrodzie połączone zostały nieożywione elementy rzeźbiarskie z materiałem roślinnym:
  •  Zdobywca główne nagrody: The M&G Garden. Ogród zainspirowany dążeniem natury do regeneracji. Ogromne rzeźby ze spalonego drewna otacza bujna roślinność, w tym gatunki pionierskie:
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza