wtorek, 25 listopada 2014

Jak przygotować rośliny balkonowe na nadejście zimy?


Donice z roślinami to popularny wystrój balkonów i tarasów. Tradycyjnie uprawia się w nich rośliny jednoroczne, które pod koniec sezonu po prostu wyrzucamy. Coraz bardziej popularne staje się jednak ozdabianie balkonów, tarasów, jak również ogrodów, donicami z roślinnością wieloletnią - pnączami, bylinami, krzewami, a nawet małymi drzewkami. O takie rośliny musimy odpowiednio zadbać, aby przetrwały zimę.

Na rynku można dostać donice ocieplone od środka. Takie ocieplenie (jeżeli rozmiary donicy na to pozwalają) możemy również wykonać samodzielnie np. wykładając ścianki donicy od wewnątrz styropianem. Nie zawsze jednak jest to możliwe, np. ze względu na kształt donicy lub zbyt mały rozmiar.

W takim przypadku, przed nadejściem mrozów musimy ocieplić donicę od zewnątrz. Jest to bardzo ważne, ponieważ zapobiega przemarznięciu bryły korzeniowej roślin.

Sprawdzony sposób na skuteczne ocieplenie donic.


Sposobów okrywania donic i roślin jest kilka (pisałam o tym ostatnio tutaj). Poniżej przedstawiam Wam mój sposób ocieplania roślin. Jest on prosty do zrobienia, wykonany z łatwo dostępnych materiałów i niedrogi.

Tak wygląda opatulona na zimę donica:
Jak to zrobić?

Potrzebujemy:
 • folię bąbelkową (koszt grubej foli bąbelkowej: 6 zł/mb)

 • styropian grubości ok. 2 cm (lub taki, jaki akurat mamy - ja użyłam styropianu z pudełek po sprzęcie elektronicznym
 • zimową (białą) agrowłókninę  (koszt: 32 zł za 1,6x10 m)

 • sznurek (koszt: 8 zł)

 • taśmę klejącą (najlepiej przezroczystą, grubą) 
 • nożyczki

 Krok po kroku:

 • Wycinamy fragment foli bąbelkowej odpowiedniej wielkości (standardowa szerokość foli to 1,6 m), najwygodniej będzie okrywać donice przy użyciu jednego kawałka foli. Jeżeli nasza donica jest bardzo duża, możemy skleić ze sobą kilka arkuszy folii przy pomocy taśmy klejącej
 • Obwijamy donicę dookoła folią bąbelkową (uwaga: nie należy owijać donicy razem z dnem - uniemożliwi to odpływ wody). Żeby się nie rozwinęła, sklejamy taśmą klejącą (najlepiej przezroczystą, bezbarwną - nie będzie widoczna przez agrowłókninę)
 • Stawiamy donicę na kawałku styropianu, wielkości mniej więcej takiej jak spód donicy (odizoluje to donicę od zimnego podłoża)
 • Wycinamy fragment białej agrowłókniny odpowiedniej wielkości
 • Obwijamy donicę dookoła białą agrowłókniną (na warstwę folii bąbelkowej). Agrowłóknina dodatkowo ociepli donicę, ale jej głównym zadaniem jest zakrycie mało estetycznej folii.
 • Całość przewiązujemy sznurkiem (jeżeli nie mamy nikogo do pomocy, możemy przykleić agrowłókninę taśmą klejącą, którą po obwiązaniu sznurkiem usuniemy). Zamiast sznurka można użyć ozdobnej taśmy.

Należy pamiętać, że niektóre rośliny (np. azalie, część różaneczników, pierisy, niektóre hortensje) wymagają okrycia nie tylko donicy, ale również samej rośliny - jak to zrobić możecie przeczytać tutaj.

2 komentarze:

 1. A co zrobić z poziomkami? Było mi ich szkoda i trzymam je w domu, ale nie mogą przecież ciągle stać w cieple nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poziomki w donicy można ocieplić w sposób przestawiony powyżej. Powinny z powodzeniem przezimować. W domu będzie zdecydowanie za ciepło, do odpowiedniego rozwoju i zawiązania owoców potrzebują zimowania w chłodzie.

   Usuń