poniedziałek, 8 września 2014

Zieleń to Życie 2014. Szkółki roślin.

Już ponad tydzień minął od zakończenia wystawy Zieleń to Życie 2014, a ja jeszcze nie podzieliłam się z Wami zdjęciami najpiękniejszych stoisk z roślinami. Nadrabiam więc zaległości. Dla wszystkich osób, które nie miały okazji uczestniczyć w wystawie oraz dla tych, którzy nie zrobili własnych zdjęć - najciekawsze stoiska i kompozycje roślinne.

Jedną z bardziej interesujących roślin w hali szkółkarzy był Cornus kousa (dereń kousa) 'Milky Way'. Krzew o ozdobnych kwiatach (a właściwie czteropłatkowych, białych przysadkach) oraz owocach - czerwonych, kulistych i nie tylko dekoracyjnych, ale również jadalnych. Kwitnie w maju i czerwcu, więc podczas wystawy jego ozdobą były owoce, które zawiązuje jesienią.Na wielu stoiskach podziwiać można było hortensje. Są to rośliny coraz bardziej popularne w naszym kraju (zarówno w ogrodach przydomowych jak i w zieleni miejskiej) oraz długo kwitnące - pod koniec lata, kiedy organizowana jest wystawa, wiele odmian nadal zdobiły kwiatostany.

Piękna odmiana hortensji ogrodowej (Hydrangea macrophylla 'Hot Red') o intensywnie wybarwionych, czerwono-różowych kwiatach, na stoisku szkółki L.A. Blabuś:

Poniżej w kompozycji z miskantem chińskim (Miscanthus sinensis) 'Zebrinus' oraz hortensją bukietową (Hydrangea paniculata) 'Pinky Winky':


Najpiękniejszym, według mnie stoikiem było stoisko szkółki Szmit z naturalistycznymi kompozycjami roślinnymi. Całe stoisko utrzymane było w stonowanej kolorystyce - występowały na nim (poza zielenią liści) tylko trzy kolory: biały, żółty i fioletowy.

Hortensja bukietowa (Hydrangea panicualta) 'Limelight' i astry nowobelgijskie (Aster novi-belgii) 'Marie Ballard':


 
Hortensja bukietowa (Hydrangea panicualta) 'Limelight' w kompozycji z rozchodnikiem okazałym (Sedum spectabile) 'Brillant', zawilcem (Anemone x hybrida) 'Honorine Jobert' i kalimerisem Kitamury (Kalimeris youmena) 'Shogun':


Ta sama hortensja, a na pierwszym planie żółto kwitnący, dzielżan ogrodowy (Helenium autumnale) 'Zimbelstern':


Poniżej stoisko jednej z moich ulubionych, podwarszawskich szkółek (Acrocona). Właściciele i pracownicy tej szkółki są zawsze pomocni i uśmiechnięci, a po całym terenie chodzą (i dają się głaskać) sympatyczne koty :)Eleganckie, nowoczesne stoisko szkółki Ulińscy - z drewnianymi tarasami na różnych poziomach, stonowanymi kompozycjami roślinnymi i ciekawym oświetleniem w formie ogromnych kul:


Proste, bardzo ładne stoisko szkółki Kurowscy, wykonane w modnych ostatnio we wnętrzach odcieniach szarości oraz bieli:


Kompozycja hortensji (Hydrangea paniculata 'Polar Bear') oraz traw ozdobnych (Pennisetum alopecuroides) na stoisku szkółki Żabieniec:


Na stoisku szkółki Fryszkowscy rośliny ustawione były w drewnianych skrzynkach. Projekt stoiska nawiązywał do modnego w ostatnim sezonie wykorzystywania skrzynek po owocach oraz europalet do urządzania tarasów czy balkonów. Używając tych prostych materiałów w bardzo ciekawy sposób zaaranżować można taras czy część ogrodu.
Na zakończenie jeżówka (Echinacea) o pięknym, delikatnym wybarwieniu kwiatów i  wdzięcznej nazwie 'Tomato Soup':


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz