Chelsea Flower Show 2019
Chelsea Flower Show: prestiżowa wystawa z bogatą historią.
Londyńskie Chelsea Flower Show to najsłynniejsza i najbardziej prestiżowa wystawa ogrodnicza Europy. Jej tradycje sięgają 1862 roku, kiedy odbyła się jej pierwsza wersja, pod nazwą The Great Spring Show. W obecnym miejscu - na terenie Royal Hospital Chelsea w Londynie organizowana jest od 1913 roku. Co roku wystawę odwiedza Królowa Elżbieta II, która ominęła tylko dwie edycje od czasu koronacji w 1953 roku! Na tegorocznej wystawie odwiedziła, razem z księciem Williamem i księżną Katę ogród zaprojektowany przy współudziale samej księżnej (RHS Back to Nature Garden).
Ogród Back to Nature inspirowany jest dzieciństwem, beztroską oraz korzyściami jakie daje obcowanie z naturą:
Połączenie estetyki i edukacji.
W tym roku wyraźnie widać to było na przykładzie ogrodów takich jak:
- The Savills and David Harber Garden (brązowy medal) - porusza temat korzyści, jaką niesie wprowadzanie roślinności do obszarów miejskich. Zwraca uwagę na potrzebę dbania o bioróżnorodność zbiorowisk roślinnych:
- The Resilience Garden - zaprojektowany w odpowiedzi na zmieniający się klimat i dający przykład tego jak mogą wyglądać lasy przyszłości. Skomponowany z gatunków rodzimych i obcych wyselekcjonowanych w taki sposób, aby mogły rozwijać się w nowych, prawdopodobnych warunkach. Myślą przewodnią projektanta było uwrażliwienie odwiedzających na potrzebę zachowania naturalnego środowiska dla przyszłych pokoleń:
- Ikea and Tom Dixon: Gardening Will Save The World (srebrny medal) - ogród-instalacja ukazująca możliwy przyszły wygląd uprawy roślin. Zderzenie super naturalnego i technologicznego podejścia do uprawy roślin otwiera drogę do rozważań nad przyszłością środowiska oraz zwraca uwagę na znaczenie upraw roślinności użytkowej (warzyw, owoców) na miejscu.
- The Trailfinders 'Undiscovered Latin America' Garden (srebrny medal) - ogród przybliża tematykę zagrożonych ekosystemów na przykładzie nadmiernie eksploatowanych lasów deszczowych Ameryki Południowej:
Festiwal piękna i najnowsze trendy.
Poniżej kilka przykładowych zdjęć z ogrodów pokazowych. Więcej zobaczycie w kolejnych postach.
Ogrody rzemieślnicze - małe przestrzenie inspirowane lokalnymi tradycjami:
- Donkeys Matter. Ogród wizytówka międzynarodowej działalności charytatywnej The Donkey Sanctuary.
Jeśli nie uda Wam się kupić biletu na pierwsze dni wystawy - nie martwcie się, pod koniec wszystko wygląda tak samo pięknie. Dba o to obsługa show, podlewając rośliny i przycinając każdy uschnięty płatek na bieżąco. Na Chelsea Flower Show ogrody muszą być idealne! :
- Green Switch. Ogród inspirowany sztuką ogrodową wschodu. Ogród jako miejsce dające możliwość wyciszenia, wyłączenia się z otaczającego nas świata i jego problemów:
- Walkers's Forgotten Quarry Garden. W tej przestrzeni projektant zaprezentował odzyskiwanie przemysłowego krajobrazu przez naturę:
Duże, główne ogrody pokazowe:
- Warner's Distillery Garden. Kompozycja nawiązuje do wiejskich krajobrazów otaczających destylarnię w Northamptonshire oraz do projektów Franka Lloyda Wrighta opartych na poziomej kompozycji:
- The Morgan Stanley Garden. W tym ogrodzie połączone zostały nieożywione elementy rzeźbiarskie z materiałem roślinnym:
- Zdobywca główne nagrody: The M&G Garden. Ogród zainspirowany dążeniem natury do regeneracji. Ogromne rzeźby ze spalonego drewna otacza bujna roślinność, w tym gatunki pionierskie:
Komentarze
Prześlij komentarz